Saturday, December 5, 2015

راهکارهای پیتر سینگر برای مبارزه با فقر


در خیابان در حال قدم زدن هستید و یک کودک فال فروش به سمت شما می آید. آیا برای کمک به او از او فال می خرید؟ ممکن است به این فکر کنید اگر از او فال بخرم در نهایت این پول به دست کسی می رسد که این کودک و کودکان دیگری را برای منفعت شخصی خود استثمار کرده است. ممکن است به جای خریدن فال از اوبرایش بستنی یا یک ساندویچ بخرید. پول خود را چگونه در راه خیریه خرج کنیم؟  فرقی میکند پول خود را به کمیته امداد، موسسه محک یا افرادی که در خیابان طلب پول میکنند بدهیم؟ هر چه باشد ما نیت کرده ایم کار خوب انجام دهیم و در حال انجام دادن آن هستیم. شاید نتیجه ای که میگیرید این باشد که فرقی نمی کند.

پیتر سینگر اما باور دارد که نه تنها فرق میکند بلکه ما وظیفه اخلاقی داریم از بیشترین تاثیرگذاری پولی که در راه خیریه خرج می کنیم اطمینان حاصل کنیم. باید از خود بپرسیم پولی که خرج خیریه می کنیم چه مشکلاتی را میتواند حل می کند و بهترین گزینه را انتخاب کنیم. طبعا همه ما وقت و امکان اینکه بگردیم و بزرگترین و بغرنج ترین مشکلات ناشی از فقر را پیدا کنیم و پول خود را در آنجا خرج کنیم نداریم. سینگر و برخی دیگر از فعالان در زمینه مبارزه با فقر وب سایتی نهیه کرده اند و در آن موسسه هایی که قابل اعتماد هستند و پولهای دریافتی را صرف حادترین مشکلات می کنند را معرفی کرده اند. مسئله دیگر این است که چه میزان از پولی که به یک خیریه کمک می کنید صرف کار خیریه می شود و چه میزان از آن صرف کارهای اداری و تبلیغاتی و غیره می شود؛ چند درصد یا چه میزان از پولی که کمک می کنید صرف کار خیریه می شود. در مورد کشور خودمان میتوانیم بپرسیم کدام یک از موسسه ها و مراکز خیریه قابل اعتماد هستند و پولهای دریافتی را خرج چه مواردی می کنند. مثلا اگر پولی که به خیریه کمک می کنیم خرج بیماران سرطانی شود بهتر است یا درمان بیماران مبتلا به وبا یا سل، خرج تحصیل و ساخت زمین بازی برای کودکان محروم شود یا خرج پرداخت دیه و رهاندن قاتل از اعدام، خرج ساخت بیمارستان شود یا مسجد، خرج ترک اعتیاد شود یا خرج خرید لوازم منزل برای افرادی که تازه ازدواج کرده اند؟ علاوه بر این یک سری ملاحظاتی را باید در نظر بگیریم: (مثلا) باید دید کدام یک از این مشکلات جان افراد بیشتری را به خطر می اندازد، کدام یک با هزینه کمتری حل میشود، کدام یک بین افراد محروم فرگیرتر است و کدام یک بین افراد متمول.نکته دیگر این است که افراد زیادی دوست دارند در مراکز خیریه کار کنند. بدین شکل آنها به صورت تمام وقت مشغول کار خیریه هستند. ولی پیتر سینگر میگوید این الزاما بهترین کاری نیست ک میتوانید انجام دهید. ممکن است شخص دیگری که متقاضی کار کردن برای خیریه باشد تواناتر باشد و موثرتر واقع شود. همچنین میتوانید به جای مشغول شدن در خیریه، به درآمدزاترین شغلی که امکان یافتنش را دارید مشغول شوید و مثلا سی درصد درآمد خود را خرج خیریه کنید. اگر کسی با این هدف به دنبال شغل پردرآمد بگردد و به این نقشه متعهد بماند میتواند به شکل خیلی موثرتری در امور خیریه مشارکت کند. با بررسی توانایی های شخصی و امکانات موجود میتوان موثرترین راه برای کمک به خیریه را پیدا کرد.

پول خود را چگونه خرج کنیم؟ آیا باید پول خود را تا قران آخر خرج خود کنیم یا باید با رهبانیت زندگی کنیم و بخش عمده درآمد خود را خرج خیریه کنیم؟ همه ما نیاز به تفریح و رفاه داریم، وقتی درآمدی داریم طبیعی است بخشی از آن را خرج این امور کنیم، چون لذت بخش هستند و موجب شادی ما می شوند، ولی میتوانیم انواع دیگری ازشادی را نیز تجربه کنیم، یا در واقع ید بگیریم تجربه کنیم. اگر من به جای دو تا بستنی یک بستنی بخورم و یک بستنی را به کسی که نمیتواند بستنی بخورد، به لحاظ کمی لذت کمتری می برم چون یک بستنی کمتر خوردم، ولی در عوض میتوانم دو نوع لذت راتجربه کنم. (تنوع طلبیِ خوب)

از نظر سینگر، وارد شدن در چرخه مصرف گرایی مانند زندگی سیزیف پس از محکوم شدنش است. مجازات او چه بود؟ یک سنگ بزرگ را تا بالای قله یک کوه ببرد. ولی هرگاه به قله نزدیک میشد این سنگ به پایین می افتاد و او می بایست این فرآیند را تکرار کند. در واقع یک چرخه کار بیهوده بود که سیزیف به آن محکوم شده بود. پول در آوردن برای خریدن کالاهای جدید، میتواند شبیه چنین فرآیندی شود. پول در بیاورید تا چیزی بخرید و با آن خوشحال شوید، دفعه بعد باید پول بیشتری در بیاورید تا خوشحال شوید، برای پول بیشتر در آوردن باید بیشتر کار کنید، آستانه لذت شما بالا می رود و باید پول بیشتری در بیاورید. در عوض می توانیم با انواع دیگری از لذت آشنا شویم، یکی از این انواع لذت کمک به دیگران و خیریه است. برای مطالعه بیشتر به کتابهای سینگر که در ادامه می آیند مراجعه کنید. 

Singer, Peter. The life you can save: Acting now to end world poverty. Random House, 2009.

Singer, P. (2015). The Most Good You Can Do: How Effective Altruism is Changing Ideas about Living Ethically. Text Publishing.پست آخر.

اوراق شعر ما را بگذار تا بسوزند لب های باز ما را بگذار تا بدوزند بگذار خون ببارد از روی سینه ما روزی شکفته گردد گلهای کينه ما